A Palotanegyed egyik legrégebbi és legismertebb épülete a Kéményseprő-ház, amely nevét a kapu fölött elhelyezett, bádogból készült kéményseprő szoborról kapta. Az épületet Hild Károly tervezte az 1850-es években Devecis (Del Vecchio) Mihály, olasz származású kéményseprőmester megbízásából, akinek családja generációkon át itt élt és dolgozott.

Az évtizedek során az egyemeletes, klasszicista ház sok viszontagságon ment keresztül: a második világháborúban bombatalálat érte, később is több alkalommal megsérült, állapota pedig fokozatosan romlott. Hosszú időn át önkormányzati bérlakásként működött, komolyabb felújítás vagy karbantartás nélkül.

2018-ban a Pázmány Péter Katolikus Egyetem vásárolta meg az ingatlant, azzal a céllal, hogy egyetemi irodai funkciót kapjon az épület. A munkálatok során nagy hangsúlyt fektettünk az épület műemléki értékeinek megőrzésére: így például a pince boltozataira, az emeleti historizáló falfestésre és a korabeli szerkezeti elemekre. Az egykori lakások helyén korszerű irodák kaptak helyet modern gépészeti megoldásokkal (például hőszivattyúval és esővízgyűjtő rendszerrel), valamint teljes körű akadálymentesítéssel.

Az utcai homlokzat felújítása külön kihívást jelentett: a 170 éves bádogszobor leemelése, restaurálása és hiteles másolatának elkészítése szakavatott fémrestaurátorok munkája volt, akik saját készítésű fa szerszámokat is használtak a folyamathoz. A homlokzatra a szobor másolata került vissza, míg az eredeti, restaurált darab ma a Kiscelli Múzeum cégérgyűjteményi kiállításán tekinthető meg.

A felújítással egy korszerű, mégis karakteres épület jött létre, amely új funkciójában is méltó maradt a történelmi környezetéhez.